آکادمی ریتم ذهن

کوچینگ چیست؟

کوچینگ چیست؟

کوچینگ چیست؟
کوچینگ (coaching) مناسب افرادیست که به دنبال تحول، تغییر، توسعه فردی، خود آگاهی وخودشکوفایی هستند .
کوچینگ روش نوینی از مشاوره است که به افراد کمک میکند  با سرعتی بالاتر وآسانتر از آنچه که خودشان قادر به انجامش هستند، به موفقیت دست پیدا کنند.
تفاوت اصلی مشاوره با کوچینگ  در این است که یک کوچ به شما تجربیات خود را انتقال نداده ، آموزش  و راهکار اجرایی نمیدهد.
بلکه در فرآیند کوچینگ یک کوچ با مهارتهایی که آموخته با ذهن شما کاری میکند که با روش تفکر صحیح و پویا آنقدر توانمند خواهید شد که می توانید نسخه اختصاصی موفقیت خود را خلق کرده و آن را اجرایی کنید . کوچ بعنوان یک ذهن کاملا متفاوت همراه، همدل و صمیمی در کنار شما،زندگی و کسب و کارتان قرار میگیرد و با یک دید همه جانبه و از بیرون به  وضعیت شما و نقاط کور زندگیتان در همه ی ابعاد نظر انداخته و آنها را شناسایی و رصد میکند که معمولا خود ما به تنهایی نمیتوانیم  این کار را انجام دهیم.
کوچینگ مثل یک خانه تکانی ذهنی است و به پیچیدگی های ذهنی افراد سر و سامان میبخشد و پازل هایی که منجر به وقوع مسائل شده اند را کنار هم میچیند .
کوچینگ یک سفر درونی است که باعث رسیدن افراد به خودآگاهی عمیق و ماندگاری میشود.
به عبارتی دیگر کوچینگ یک رابطه حرفه‌ای است که به افراد کمک می‌کند نتایج خارق العاده‌ای در زندگی فردی و شغلی خود ایجاد کرده و باعث میشود تا مدیران و پرسنل ارتباطات درون سازمانیشان را به صورتی هوشمندانه و هدفمند افزایش داده و در واقع به آنها کمک می‌کند بین جایگاهی که اکنون دارند و جایگاهی که می‌خواهند به آن برسند ارتباط ایجاد کرده و این فاصله را از بین ببرند.
  • کوچینگ یک روش مفید برای رشد مهارت‌ها و توانایی‌های افراد و تقویت عملکرد آنها است. یک جلسه کوچینگ به طور
معمول به شکل مکالمه بین کوچ و کوچ‌ شونده یا همان(کوچی) برگزار میشود و در آن مربی کمک می‌کند تا کوچ‌ شونده بتواند خودش به  پاسخ‌هایش دست پیدا کند. بنابراین، به جای راه حل‌هایی که او مجبور شود به آنها گوش داده، از آنها تبعیت کرده و آنها را اجرایی کند، بیشتر درگیر راه‌ حل‌هایی می‌شود که خودش ارائه داده‌ است.
به بیان ساده‌ و واضح تر، کوچ‌ها با ایجاد شفافیت به مراجعان خود کمک می‌کنند تا خودشان زندگی مورد نظر و ایده‌آل خود را طراحی کرده و منابعشان را بررسی کنند. سپس کمک می‌کنند مراجعه‌کننده به سمت عمل سوق پیدا کند و با ایجاد تمرکز و آگاهی بیشتر و استفاده از تمامی امکاناتی که برای ایجاد وضعیت رضایت ‌بخش وجود دارد، پیشرفت آن‌ها را سرعت بخشند.
  • کوچینگ فرآیندی است که هدف آن بهبود عملکرد است و بیشتر از گذشته و آینده‌ی دور  بر همینک وشرایط کنونی تمرکز دارد.
با وجود اینکه مدل‌های مختلفی از کوچینگ وجود دارد، در اینجا ما مربی را به عنوان یک (متخصص) در نظر نمی‌گیریم بلکه، مربی را به عنوان یک تسهیلگر در یادگیری فرض می‌کنیم. تفاوت زیادی بین آموزش دادن به یک نفر و کمک به او برای یادگیری وجود دارد. در کوچینگ، اساساً، مربی برای بهبود عملکرد به فرد کمک می‌کند: به عبارت دیگر، به افراد کمک می‌کند خودشان یاد بگیرند و در این راه فقط مانند یک آینه چیزی که فرد از خودش و توانمندی هایش نمی‌بیند را به او نشان داده و کمک می‌کند آنها را تقویت کرده و به درستی از آنها استفاده کند.
  • مربی حرفه ای معتقد است که یک فرد همیشه توانمند است و همیشه خودش جواب مشکلاتش را دارد اما این را هم می‌ داند که یک فرد ممکن است برای یافتن جواب به کمک یک همراه آگاه آموزش دیده نیز نیاز داشته باشد.
یک کوچ حرفه‌ای بیش از اینکه پاسخ بدهد سوال می‌پرسد، با گوش دادن فعالانه به شما گوش می‌دهد و شنونده‌ای خوب، همراه و همدلی است. یک کوچ حرفه‌ای روی شما تمرکز می‌کند تا شما هم روی توانایی‌هایتان تمرکز کرده و درنهایت در راه رسیدن به موضوع و هدفی که در ذهن دارید به شما یاری میرساند.
یکی از ویژگی‌های اصلی یک کوچ خوب و کار آزموده این است که به افرادی که ممکن است به توانمندیها و حتی به خودشان نیز شک کرده باشند حتی با داشتن پتانسیل و توانایی های بسیاری که دارند و از آنها غافل شده اند کمک می‌کند تا بتوانند مسیر پیش رویشان را هموار کنند و با یادآوری توانمندیهای مراجعینش به آنها، راه را برای آنها روشن مینماید.

دیگر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

پاسخگوی سوالات شما هستیم
ارسال از طریق واتس‌اپ